קרן נדל"ן – כל מה שחשוב לדעת

קרן נדלהשקעות נדל"ן מהוות את אחת מאפשרויות ההשקעה הפופולאריות בישראל, כאשר כל מי שמתעניין בתחום, עתיד לגלות מספר אפשרויות שונות ובין היתר: השקעות בנדל"ן בישראל, השקעות בנדל"ן בחו"ל וכאמור, הצטרפות אל קרן נדל"ן (קרנות ריט). מאז שקרנות הנדל"ן הפכו להיות סחירות בבורסה, הפופולאריות שלהם בקרב המשקיעים רק הולכת ועולה בהדרגה. אבל רקע לפני שמחליטים האם להשקיע בקרן נדל"ן ובמידה וכן, איזו קרן הכי כדאי לבחור, חשוב תחילה, להבין לעומק את כל המידע לגבי הקרן וכחלק מכך, לאן למעשה, הולכת ההשקעה.

אז מה זה בעצם קרן נדל"ן?

בכדי שיזמי הנדל"ן יוכלו להוציא את התוכניות שלהם אל הפועל הם זקוקים לסכומי כסף נכבדים, עבור רכישת הקרקע, תשלום לאדריכלים ולמהנדסים וכמובן, לצורך הליך הבנייה עצמו. כדי לאפשר לאותם היזמים גישה אל סכום הכסף לו הם זקוקים בכדי להניע את הפרויקט, הוקמו למעשה קרנות הנדל"ן, כאשר המשקיעים באותם הקרנות משקיעים כסף ביזמים על מנת שאלו יוכלו להוציא את הפרויקטים אל הפועל, והרווחים על הפרויקטים מתחלקים בין הצדדים.  בכדי להבטיח שההשקעה תהיה נבונה ומשתלמת עבור המשקיעים, מתבצעות מטעם אותה קרן נדל"ן בדיקות מקדימות כמו: הרקע המקצועי והניסיון של היזם, הפוטנציאל הפיננסי הטמון בעסקה, מיקום הפרויקט והשוק אליו הוא מכוון, סיכונים ורווחים, בדיקות משפטיות ועוד.. רק לאחר ביצוע הבדיקות המקיפות הללו מתקבלת ההחלטה האם לממן את אותו הפרויקט. 

עושים את זה חכם

אחד מהדברים המרכזיים אותם יש לבדוק לפני שמשקיעים בקרן נדל"ן זה שההשקעה עוברת דרך קרן ולא מתבצעת באופן ישיר דרך היזם – השקעה ישירה מול היזם, מהווה צעד שאינו נבון עבור מי שלא בקיא בשוק הנדל"ן. כמובן, שיש עוד לא מעט פרטים ודגשים חשובים אותם צריך לקחת בחשבון לפני שמבצעים השקעה באותה קרן נדל"ן ולכן, ההמלצה היא להיוועץ במקצועניים בתחום. חברת מגדלור, מהווה כבית להשקעות אלטרנטיביות, ומציעה ללקוחותיה מגוון רחב של מוצרי השקעה מותאמי דרישות וצרכים וכחלק מכך, גם את קרן הנדל"ן. לייעוץ ראשוני ולקבלת פרטים נוספים לגבי ההשקעה, מוזמנים ליצור קשר עם החברה.

איך אפשר לזהות קרן נדל"ן אחראית ורצינית 

השקעה בנדל"ן אמורה להניב למשקיעים תשואה עודפת וראויה, לעומת אלטרנטיבות וותיקות כדוגמת פק"מ בנקאי. השקעה בקרנות נדל"ן מאפשרת למשקיעים להפריש סכום יחסית לא גבוה, מבלי להסתכן כמו בבורסה ומבלי שצריכים לבדוק באופן עצמאי את הנכס. חברת מגדלור מציעה לבחור קרן נדל"ן בהתאם לקריטריונים ברורים של אחריות ורצינות. 

קרן נדל"ן שבודקת עבורכם את היזם והפרויקט 

קרנות נדל"ן אינן דומות לקרנות נאמנות, למרות שהשם נשמע דומה. קרן שעוסקת בנדל"ן משקיעה עבור השותפים בנכס ממשי, אמיתי. לא משקיעים בניירות ערך לא ברורים ולא מחזיקים תיק אגרות חוב מחברות נדל"ן. קרן נדל"ן למעשה מאגדת קבוצת משקיעים ובשיתוף פעולה עם יזם נדל"ן היא תרים פרויקט שיניב הכנסה לכל משקיע. לפני שתיכנסו להשקעה בקרן כזאת או אחרת, עליכם להיות בטוחים שהיא יודעת לפעול נכון. לדוגמא, וודאו שהיא בודקת עבורכם מכל הזוויות מיהו היזם. קרנות רציניות בודקות לעומק ומנתחות את הכדאיות של התוכנית העסקית, בכל פרויקט ולפני השקעה. במהלך הבחירה במה להשקיע, בוחנים את מאפייני האזור ומוודאים שהיזם קיבל או צפוי לקבל היתרי בנייה או דוח אפס. 

קרן מנהלת ולא רק קרן משקיעה

קרנות נדל"ן רציניות יתייחסו תמיד לכספי המשקיעים בכבוד הראוי. הן תעמודנה על כך כי גם היזם יהיה מושקע בפרויקט, כך שהמחויבות שלו תהיה מכסימלית. קרנות איתנות יקפידו לא רק להשקיע עבור המשקיעים בפרויקטים נבחרים אלא גם ינהלו את ההשקעה למשך כל התקופה. למשל, טיפול בפיקוח שמבוצע על ידי שכירת חברת ניהול. בדיקת החלטות מהותיות הנוגעות להתקדמות הפרויקט ואבני דרך בבניה. 

כאשר אתם פונים לגוף שכזה, וודאו כי קרן נדל"ן מפקידה את הכספים בחשבון נאמנות. וודאו שאתם מקבלים בטוחות וכי הפרויקט נשען על בדיקות משפטיות מקדימות וגיבוי בהסכמים. כאשר כל זאת מטופל, אתם מבינים כי השקעתכם מנוהלת בצורה הטובה ביותר. אתם לוקחים חלק בנכס, מקבלים הכנסות קבועות משכירות ובהמשך, עם מכירת הפרויקט ברווח, תקבלו רווח הון משמעותי ביותר. כל זאת, כאמור, ללא שום נגיעה לבורסה אלא עם נכס ממשי, בעל ערך ממשי. 

קרן נדל"ן – הבחירה המושכלת

קרנות השקעות בנדל"ן או קרן נדל"ן עשויות לסייע כאשר אתם נמצאים מול הרצון להשקיע את הונכם, בנוסף או מעבר לבניית תיק מניות או הכנסה קבועה. קרן נדל"ן יכולה לספק פיזור גדול יותר של ההשקעות, תשואה כוללת גבוהה יותר ו/או סיכון כולל נמוך יותר. כך שהיכולת שלהם לייצר הכנסה קבועה יחד עם שיפור והגדלת ההון הופכת אותם למאזן נגד מצוין להשקעה במניות, אג"ח ומזומנים.

מה עושה קרן נדל"ן?

קרנות נדל"ן מחזיקות ו/או מנהלות נדל"ן מסחרי מניב, בין אם מדובר בנכסים עצמם ובין אם מדובר במשכנתאות על אותם נכסים. ניתן להשקיע בחברות בנפרד, באמצעות קרן שנסחרת בבורסה, או בקרן נאמנות ולמעשה ישנם סוגים רבים של קרנות נדל"ן שונות. באופן היסטורי לקרנות נדל"ן ישנם ביצועים טובים מבחינת תשואה שנתית ממוצעת. עם זאת, יש לחשוב היטב על הרכב התיק, אשר יתאים באופן ספציפי לסוג המשקיע, מטרותיו הארוכות וקצרות הטווח, וכן העדפותיו האישיות. 

בחירת ההשקעה המועדפת

לפני השקעה כלשהי, עליכם לחשוב היטב על ההשקעה המתאימה לכם ביותר, ולכן יש לקחת בחשבון מספר גורמים: 

• נזילות - אם נזילות היא משהו שחשוב לאסטרטגיית ההשקעה שלכם, הרי שיכולה להתאים לכם קרן נדל"ן, יותר מאשר למשל השקעה  בקרנות מניות או חוב.

• אקטיבי לעומת פסיבי – קרן נדל"ן יכולה להפוך את השקעות הנדל"ן המניבות לפאסיביות, כך שתוכלו לבחור את ההשקעות המועדפות עליכם, אך לתת למישהו אחר להתנהל אל מול הגורמים השונים מבחינה לוגיסטית.

• סובלנות לסיכון – קרנות נדל"ן יכולות להציע אינספור סוגי השקעה, כאשר אסטרטגיות מסוימות מציעות יותר הגנה בהשוואה לאחרות. אתם תידרשו להחליט בכמה סיכון תוכלו לעמוד, ומהי מידת הגמישות שלכם בעניין זה. עם זאת, יש לזכור כי תשואות גבוהות, בהשוואה  להשקעה בקרנות חוב למשל, טומנות בחובן גם סיכונים אפשריים ופוטנציאליים.

אם אתם מעוניינים להשקיע את כספכם בנדל"ן או בכל השקעה אלטרנטיבית אחרת, כדאי לגשת למומחים ביותר לשם כך. אנו במגדלור נוכל להשקיע עבורכם, כמו גם לייעץ, לכוון ולענות על כל שאלה או בעיה מייד כאשר הן מתעוררות.